CZYTELNICTWO GMINNE


Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie

1 633

Nowe tytuły książek papierowych w 2020 r.

488

Nowe tytuły

audiobooków w 2020 r.

24 554

Liczba tytułów książkowych w 2020 r.

1 907

Liczba tytułów audiobooków w 2020 r.



GMINNA Biblioteka publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach

1 664

Nowe tytuły książek papierowych w 2020 r.

177

Nowe tytuły

audiobooków w 2020 r.

39 452

Liczba tytułów książkowych w 2020 r.

1 332

Liczba tytułów audiobooków w 2020 r.



Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2020 r.:

1 250 000

+3,31%

do roku 2019



UROCZYSTOŚĆ NADANIA BIBLIOTECE W MICHAŁOWICACH IMienia ZBIGNIEWA HERBERTA


Uroczystość nadania Bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta
Uroczystość nadania Bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta
Uroczystość nadania Bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta
Uroczystość nadania Bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta
Uroczystość nadania Bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta

wieczór poetycki z okazji nadania bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta


29 października, w 96 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta odbył się wieczór poetycki z okazji nadania bibliotece w Michałowicach imienia Zbigniewa Herberta. W Sali multimedialnej Urzędu Gminy fragmenty poezji autora przeczytał znakomity aktor Jerzy Radziwiłowicz.


Rada Gminy Michałowice podjęła uchwałę, która umożliwiła nadanie imienia Zbigniewa Herberta bibliotece w Michałowicach, można więc powiedzieć, że do grona patronów gminnych bibliotek, dołączył kolejny znamienity, polski literat – mówiła na wstępie uroczystości Wójt Gminy Małgorzata Pachecka.


Małgorzata Pachecka odczytała także list, który skierowała do uczestników uroczystości Maria Dzieduszycka, Prezes Zarządu Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Były to podziękowania za podjętą przez Gminę Michałowice inicjatywę nadania bibliotece imienia Zbigniewa Herberta. W liście znalazła się też obietnica przekazania na rzecz biblioteki książek na temat życia i twórczości poety.


Jerzy Radziwiłowicz przeczytał fragmenty „Pana Cogito”. Nie zabrakło też oprawy muzycznej w wykonaniu Katarzyny Łochowskiej – śpiew oraz Marcina Mazurka – akompaniament. Katarzyna Łochowska wykonała “Sonety” Shakespeare’a. W prezencie biblioteka otrzymała portret poety autorstwa Pauliny Kopestyńskiej oraz nowe logo.


Wydarzenia gminne w 2020 r.


Spotkanie z Honoratą Kaszubą
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki


Spotkanie Honoratą Kaszubą

W środowe popołudnie 22 stycznia bibliotece goszczono Panią Honoratę Kaszubę autorkę książki “Dzieje Raszyna i Falent”. Jest to jedyne opracowanie dotyczące historii Raszyna i okolic. Te okolice to również tereny gdzie obecnie znajdują się Michałowice i inne miejscowości gminy, które przed wiekami należały do rodu Opackich.

Spotkanie dyskusyjnego klubu książki

W środę 29 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w tym roku. Klubowicze przybyli, żeby podyskutować o książce gruzińskiej pisarki Nino Haratischwili pt. “Ósme życie”.

wizyta mieszkańców dziennego domu seniora+

29 stycznia odbyło się spotkanie z mieszkańcami Dziennego Domu Senior+ z Komorowa, z którym na co dzień współpracuje biblioteka. Goście zwiedzili bibliotekę i poznali jej historię.

nowa odsłona filii w nowej wsi

Dzięki dokonanym zmianom biblioteka stała się przyjaznym i nowoczesnym miejscem dla wszystkich użytkowników. Mieszkańcy Gminy uzyskali lepsze warunki do realizowania swoich pasji czytelniczych. Otwarcie filii po modernizacji nastąpiło 18 maja br., z udziałem władz gminy: Małgorzaty Pacheckiej, Wójt Gminy Michałowice, Beaty Rycerskiej, Przewodniczącej Rady Gminy oraz Jerzego Sieraka, Zastępcy Wójta.


Modernizacja filii biblioteki w Nowej Wsi
Wizyta mieszkańców Dziennego Domu Senior+


Spotkanie AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ GUTOWSKĄ-ADAMCZYK

O niełatwych początkach pisania, o potrzebie spełnienia inspiracjach oraz codzienności pisarza opowiedziała Małgorzata Gutowska- Adamczyk, niewątpliwie jedna z najpoczytniejszych powieściopisarek w Polsce, autorka bestsellerowej sagi „Cukiernia pod Amorem”, serii „Podróż do miasta świateł” oraz „Fortuny namiętności”.

Spotkanie przepełnione było barwnymi anegdotami z życia prywatnego autorki okraszonych humorem i przepełnione dystansem do siebie i do świata. Autorka z zaangażowaniem odpowiadała na pytania widowni, z wielkim uśmiechem pozowała do zdjęć i rozdawała autografy.



Spotkanie AUTORSKIE Z Katarzyną bondą

16 września w ogrodzie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie goszczono postać wyjątkową. Muzyka, Sportowca, Lingwistkę, Dziennikarkę i w końcu Pisarkę. Panią Katarzynę Bondę nazywaną królową polskiego kryminału. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Pisarka dorastała w Hajnówce, w dzieciństwie miała być pianistką, od piątego roku życia spędzała godziny ćwicząc na instrumencie, przekonana, że zostanie wirtuozem. Nie wyszło… jak sama mówi, wyjść nie mogło i dobrze!


Środowe wydarzenie było wyjątkowe także ze względu na piękny jubileusz 40-lecia pracy zawodowej obchodzony przez Panią Jadwigę Janaszewską, ukochaną przez wszystkie przedszkolaki odwiedzające bibliotekę od przeszło 33 lat bibliotekarkę, opiekującą się działem dla dzieci i młodzieży, która towarzyszy im od najmłodszych lat w trudnych wyborach literackich, kształtując ich gusta i rozbudzając literackie potrzeby.



Spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk