ORGANIZACJA GMINY I URZĘDU


Urząd gminy

Zdjęcie przedstawia budynek Urzędu Gminy Michałowice w wieczornej scenerii.


Urząd Gminy Michałowice podobnie jak wszystkie instytucje publiczne w dobie pandemii zmienił zasady funkcjonowania.

W pierwszym okresie pandemii w trosce o zdrowie mieszkańców, a przede wszystkim urzędników zdecydowano o czasowym zamknięciu urzędu dla mieszkańców przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej dostępności w formie kontaktu zdalnego. W drugiej połowie maja Urząd został otwarty dla mieszkańców w zakresie zapewniającym bezpieczeństwo sanitarne, tj. zachowana została ograniczona liczba osób przy stanowiskach oraz zapewniono odpowiednie warunki w sali obsługi do załatwiania spraw urzędowych. Wyznaczono również miejsca na parterze budynku dedykowane do obsługi mieszkańców. Ponadto budynek urzędu wyposażono w dystrybutory płynu do dezynfekcji rąk, a wszyscy mieszkańcy chcący skorzystać z obsługi bezpośredniej zobligowani byli do zachowania dystansu oraz zakrywania ust i nosa.


Edukacja zdalna

Zdjęcie przedstawia ucznia trzymającego otwartego laptop, na monitorze którego znajdują się treści promujące edukację zdalną na terenie Gminy Michałowice.


W związku z obostrzeniami, które objęły również placówki edukacyjne Gmina Michałowice udostępniła własną witrynę do zdalnego prowadzenia lekcji, z której mogli skorzystać uczniowie wszystkich szkół. Dodatkowo na kanale YouTube udostępniano filmiki edukacyjne.

Gminna witryna nauczania zdalnego to inicjatywa Małgorzaty Pacheckiej, Wójt Gminy Michałowice. Szczegóły dotyczące prac nad tym projektem dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli: Jadwiga Jodłowska, Małgorzata Widera, Małgorzata Głodowska i Renata Bontron oraz dyrektor CUW Ewa Wierzgała wspólnie omówili z Panią Wójt podczas wideokonferencji. Na specjalnie przygotowanej witrynie www.michalowice.pl/lekcje umieszczono materiały przygotowane przez nauczycieli z Gminy Michałowice.


Gminna biblioteka publiczna

Zdjęcie przedstawia regały wypełnione pozycjami książkowymi w Bibliotece w Komorowie


Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowicach również dostosowała zasady funkcjonowania do rzeczywistości pandemicznej.

Po pierwotnym całkowitym zamknięciu biblioteki, w pierwszej połowie maja otwarto bibliotekę dla czytelników, przy jednoczesnym pozostawieniu wyłączonej z użytkowania czytelni oraz sali komputerowej. Już z początkiem kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowicach udostępniła swoim czytelnikom darmowe kody do platformy Legimi, gdzie mieli Oni dostęp do wielu ebooków i audiobooków. Do końca roku jeszcze w listopadzie biblioteka została zamknięta zgodnie z wytycznymi rządu, natomiast przez cały czas czytelnicy mieli dostęp do treści cyfrowych. Aby ułatwić czytelnikom dostęp do biblioteki przed placówkami w Michałowicach oraz w Nowej Wsi w listopadzie ustawione zostały wrzutnie na książki, czyli całodobowe urządzenia do samodzielnego zwrotu książek.


projekty o charakterze zdalnym, kierowane do mieszkańców gminy

Zdjęcie przedstawia fragment plakatu promującego konkurs "10 dni w domu - 10 kreatywnych zadań""
Zdjęcie przedstawia fragment plakatu promującego Konkurs na kartkę świąteczną
Wirtualne czytanki u Pani Marii


Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w pewnym okresie wszelkiego rodzaju organizacji kierujące oferty kulturalne, czy też sportowe musiały dokonać zmian w kierowaniu komunikatów do społeczności. W tych okolicznościach znakomicie odnalazły się jednostki organizacyjne Gminy Michałowice. Specjalne projekty kierowano głównie dla najmłodszych mieszkańców, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu dzieci z Gminy Michałowice mogły urozmaicić swój wolny czas spędzony w domach. Gminna Biblioteka Publiczna z Komorowa za pomocą platformy YouTube prowadziła takie projekty jak: "Wirtualne czytanki u Pani Marii" oraz "Bibliotekarze z Komorowa polecają". Dzięki sprawnemu dostosowaniu się do panujących warunków, organizacje kulturalne z Gminy Michałowice rozwijały relacje z lokalnymi społecznościami.


1. Wyzwanie sportowe „Biegowa domówka”

2. 14 - dniowe wyzwanie sportowo-plastyczne dla dzieci

3. Warsztaty filozoficzno-dyskusyjne z Piotrem Stankiewiczem na platformie ZOOM

4. Konkurs fotograficzny “Migawki z kwarantanny”

5. Konkurs na kartkę świąteczną

6. Wirtualne czytanki u Pani Marii

7. Bibliotekarze z Komorowa polecają

8. Konkurs internetowy dla szkół podstawowych „10 dni – 10 kreatywnych zadań – podejmij wyzwanie!”

9. Konkurs internetowy dla młodzieży: "Wideorelacja – 10 dni w domu – podejmij wyzwanie!”

10. Konkurs internetowy dla przedszkolaków „W oczekiwaniu na wiosnę”


Wyzwanie sportowe "Biegowa domówka"
Wyzwanie sportowo-plastyczne dla dzieci
Zdjęcie przedstawia fragment plakatu promującego konkurs "Domowa biegówka"
Plakat - warsztaty filozoficzno-dyskusyjne
Plakat - 14 - dniowe wyzwanie sportowo-plastyczne dla dzieci
prace nagrodzonych dzieci w konkurach zdalnych